Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

3D Yazıcıların Sürdürülebilirliği

hakan.yvz Çevrimdışı

hakan.yvz

Yönetici
3D Master
3D Moderatör
Yardım Sever
SMS Onaylı
3D Kullanıcısı
9 Mar 2024
24
1
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
Bu yazıda sizlere 3 boyutlu yazıcıların sürdürülebilir gelişimini ve onu destekleyen unsurları ve sonuçlarını anlatacağız.

Sürdürülebilirlik Nedir?

Sürdürülebilirlik kavramının geniş bir alana yayılan modern kullanımının tam olarak tanımlanması zordur. Ancak genel olarak sürdürülebilirlik daimî olma yeteneği olarak adlandırılabilir. Sürdürülebilirlik, zaman ve mekânın birçok ölçeğinde çevresel, sosyal ve ekonomik organizasyonun birçok bağlamında incelenir ve yönetilir.

3 Boyutlu Yazıcıların Sürdürülebilirliğe Katkısı Nedir?

Daha az enerji ve malzeme israfı

3 Boyutlu yazıcı ile üretim süreci, çıkarma (CNC, frezeleme, lazer kesim vb.) işlemlerine kıyasla çok daha düşük bir karbon ayak izine sahiptir. Katmanlı imalatın israfı çok daha düşüktür. Üretilen parçalar, malzemenin azaltılmasıyla elde edilmez, üreticiler yalnızca ihtiyaç duyulanı üretebilir. Böylece hem enerji hem de malzeme tasarrufu elde edilmiş olur.

Karbon ayak izi ağırlıklı tedarik zincirleri gerektirmemesi

Çıkarma (CNC, frezeleme, lazer kesim vb.) işlemleri ürünlerin üretiminden sonra nakliye ve lojistik, fabrikasyonun kendisinin ürettiğinden çok daha yüksek bir karbon ayak izi üretir. 3 boyutlu baskı, çok yönlü ihtiyaç noktasında üretim sağlayarak, yoğun karbon ayak izi adımına olan ihtiyacı ortadan kaldırırken operasyonel verimlilik de sağlar.

Daha Hafif Ürünlerin Elde Edilebilmesi

Ürünler 3 boyutlu baskı teknolojisi ile oluşturulduğunda, geleneksel olarak üretilen ürünlerden yüzde 50'ye kadar daha hafif olarak üretilebilmektedir. Bu da 3 boyutlu baskılı parçaların taşınması için daha az enerji gerekeceği anlamına gelmektedir.

Daha Az Atık Oluşturması

3 boyutlu baskı, bir parça veya ürün oluşturmak için tam olarak gereken miktarda malzeme kullanır. Frezeleme veya lazerle kesme gibi diğer eksiltici üretim biçimlerine kıyasla daha az atık malzeme üretir.

Power Resins Reçinelerinin Sürdürülebilirliğe Ekstra Katkısı Nedir?

Power Resins Reçinelerinin Uçucu Solvent İçermesi

Uçucu solventler, çevreye ve insan sağlığına zarar verebilir özellikteki kimyasal gazlardır. Bu tür maddeler, kısa vadede olmasa da uzun vadede nefes darlığı ve astım gibi hastalıklar başta olmak üzere sağlık problemlerine yol açabilmektedirler.

Power Resins reçinelerinde insan sağlığına ve çevreye zararlı uçucu solventler kullanılmaz.

3 boyutlu modellere Ekstra Kürleme İşleminin Uygulanmaması

Power Resins Yellow, Power Resins Vintage ve Power Resins Zero Dark Reçineleri baskı sonrası ekstra bir işlem gerektirmez. Böylece zaman, enerji ve maaliyet tasarrufu sağlanmış olur.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.