Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Lord of the Rings Lamp Yapımı - Part2

hakan.yvz Çevrimdışı

hakan.yvz

Yönetici
3D Master
3D Moderatör
Yardım Sever
SMS Onaylı
3D Kullanıcısı
9 Mar 2024
24
1
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM

evet Arkadaşlar yukarıda bağlantıda yer alan konumuzun devamı olan Part2 baskı sonrası zımpara ve boya bölümünü buradan devam edeceğiz.

Lord of the Rings Lamps yani Yüzüklerin efendisinde yer alan yüzüğü lamba olarak baskıp sonrasında led ve boya kısmını yapacağız. Bu konu Part2 olarak buradan devam edip tamamlanacak.

Konu içerisini aşamalarda ilerledikçe konu içeriği güncellenecek arkadaşlar. Şimdi Genel 3D yazıcılarda elde ettiğimiz baskıları daha iyi hale getirmek için baskı sonrası o katman izlerini yok etmek ve daha iyi bir ürün elde etmek için zımpara ve boya işlemleri yapıyoruz. Bu konuda yine çok fazla bilgi yok, daha doğrusu var ama genel bilgiler ve kullanıcılara tam olarak ne yapılması gerektiği anlatılmıyor. Burada modelimizi nasıl yaptığımızı anlatıp aynı zamanda nasıl olduğunuda anlatmış olacağız.

İşlem öncesi bizlere lazım olan bazı malzemelere ihtiyaç var. Amaç maliyeti en düşük tutup en iyi sonuçu almak. Genel araştırma sonrası listeyi ve bağlantıları ekleyeceğim. Bu bağlantılar doğrudan satın almanız için değil sadece fikir vermek için, kendiniz araştırma yaparak daha uygun fiyata farklı markalara satın alabilirsiniz.

Gelelim ihtiyaçlarımıza.
Şimdi liste bu şekilde bu malzemeler zaten bu işle uğraşıyorsanız ihtiyaçınız olanlar. Dediğim gibi görmeniz için bağlantı ekliyorum satın alma araştırma tamamen sizde.

Su Zımparası: ince olacak nalbura söyleyin verir. Numara yok çünkü en incelerinden ilk 3 tanesini alabilirsiniz.

Dolgu ve Astar sprey: verdiğim bağlantıdan ürünlerden memnunum etkili ve katman izlerini kapatıyor. Uygulamasını nasıl yapılağını söylüyor ve ayrıca su zımparası ve mumlu bez ekstra hediye ediyorlar.

Led: mini modelde mutlaka yılbaşı ağaçlarında kullandığımız led olması gerek veya o tarz mini led bulabilirseniz olabilir. Büyük model için 3 çipli standart ledler oluyor.

Boya: sprey boya her zaman temiz iş çıkartıyor. Normal akrilik boyada fırça izleri ister istemez kalıyor ama sprey boya için evde uygulama yapamamız gerekiyor :)

Plastik Macun: Bu hatalı katman kısımları vs için dolgu amaçlı kapatıp zımpara ile düz bir zemin elde etmek. Çok çok az bir miktar ile yapınız çünkü macun hızlı kuruyor ve keskin bir kokusu var, mutlaka açık alanda uygulama gayret gösterin.

Ağaç oyma seti: Bağlantı örnektir daha iyisini ve farklı çeşitlerine bakabilirsiniz. Model üzerinde hatalı yerleri kesmek almak içindir.

Şimdilik hazırlık süreci bu şekilde. Baskıları aldım, uygulama kısmına geçip detayları sizinle paylaşacağım.

+ Güncelleme 20.03.2024

Baskılar tamamlanmıştı en son ve astar öncesi üzerinden 2 kere su zımparası ile ufak geçiş yaptım. 1 tane büyük modelin görselini ekliyorum.

photo_2024-03-20_19-01-59 (2).jpg

Zımpara sonrası yukarıda verdiğim bağlantıda ürün ile, 1 kat Plastik Astar uygulayıp 5 dakika bekledim. Sonrasında diğer dolgu astar ile 15 dk arayla toplam 2 kez dolgu astarını uyguladım. Astar uygulamasından sonra tam 24 saat ellemedim "tam kuruması için"

Astar sonrası dilerseniz yine su zımparası ile bir kat üstünden geçip boyaya hazır hale getirebilirsiniz. Ben gerek duymadım, çünkü astarı güzel uygulamıştım. Bu arada mumlu bez ile öncesinde silin vs gibi şeyleri uygulamadım. Doğrudan direk işleme geçtim :)

Astar kuruduktan sonra Gold Sprey boya ile boya işlemine geçtim. Aşağıdaki ilk görselde sağdaki astarı atılmış boyaya hazır model. Soldaki küçük model ise astar sonrası boya atılmış hali. Son resimde ikisininde boyalı hali görebilirsiniz. Şimdi boya attıktan sonra normalde 5 dakikada kuruyor ama ben yine 5,6 saat bırakacağım. Bu arada boya marka çok çok önemli değil. Parlak olsun yeterli diye düşünüyorum, aşağı yukarı hepsi aynı. Burada kullandığım boya yeni nalburdan 80₺ aldıydım.

photo_2024-03-20_19-01-59 (3).jpg

photo_2024-03-20_19-01-59.jpg

Çıplak gözle baktığımda şimdiden çok güzel görünüyorlar. Boya kuruduktan sonra içine Led yerleştirme işlemi kalacak. Yeni 1 tane USB li mini led siparişi verdim. Denedikten sonra her memnun kalırsam paylaşımını yaparım. USB li olması bizim için önemli, sebebi tamamen pratik. Sonuçta bu dekor amaçlı olacağı için çok fazla fiş kablo durumunun olması hoş olmaz.

Led bölümü için işlemleri tamamladığım zaman tekrar konuyu güncelleyip detayları ekleyeceğim.

Paylaşım geldikçe konu içeriği güncellenecek.

Son düzenleme:

akgun

3D Kullanıcısı
14 Mar 2024
5
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
hocam çok güzel görünüyorlar, bittiğinde daha iyi olacağından şüphem yok sabırsızlıkla bekliyoruz. Bende uygun zaman diliminde beyaz filament aldığım zaman denemek istiyorum mutlaka

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.