Neler yeni

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çözüldü Simli Filament kullanımında nozül tıkanıyor

cenksu

3D Kullanıcısı
13 Mar 2024
3
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
Geçenlerde porimanın PLA ürünü olan start yani simli filamentini satın almıştım bir obje basmak için. 2,3 deneme yaptığımda baskının ilk katmanlarında özellikle baskıyı yapıyor ama sonrasında nozülde tıkanıyor ve katmanı atmıyor.

Önerilen dereceler içerisinde 220 derece kullanırken 230 derece kadar nozülün ısısını çıkarttım ama yine bir türlü baskıyı alamıyorum.

⚙️ Yazıcı Marka ve Model
ELEGOO Neptune 4 Pro
♨️ Nozzle Çapı
0,4 mm
🧬 Filament Türü
Porima PLA Star Film Simli
💡 Dilimleyici Program
ELEGOO Cura 5.6.0

Çözüldü Simli Filament kullanımında nozül tıkanıyor

Kullandığınız filament marka ve türünden resmi satıcısından baktığım zaman kullanmanız gereken ve önerilen Nozül: 0,6 mm üzeri olduğu göstermekte. Büyük ihtimalle 0,4 mm kullandığınız için filament içerisinde yer alan sim yapısının nozülün ucundan çıkma esnasında tıkanma yapıyor olabilir. Özellikle 0,1mm veya 0,2mm ilk katman ayarları var ise bu tıkanma durumu %100 ihtimalle gerçekleşebilir.

Önerim 0,25 mm ve üstü katman ile test almanız olacaktır. Eğer ilk katmanda problem yaşamaz iseniz ortalama 0,3 mm ile devam edin. Elbette yazdıracağınız obje 0,3 mm katman için uygunsa. Genelde bu tarz filamentler her obje veya tasarım istenildiği gibi detaylı düşük ayarlarda baskı...
GeforceBravo Çevrimdışı

GeforceBravo

3D Moderatör
SMS Onaylı
3D Kullanıcısı
10 Mar 2024
35
1
8
Nozzle
0.4mm

Kullandığınız filament marka ve türünden resmi satıcısından baktığım zaman kullanmanız gereken ve önerilen Nozül: 0,6 mm üzeri olduğu göstermekte. Büyük ihtimalle 0,4 mm kullandığınız için filament içerisinde yer alan sim yapısının nozülün ucundan çıkma esnasında tıkanma yapıyor olabilir. Özellikle 0,1mm veya 0,2mm ilk katman ayarları var ise bu tıkanma durumu %100 ihtimalle gerçekleşebilir.

Önerim 0,25 mm ve üstü katman ile test almanız olacaktır. Eğer ilk katmanda problem yaşamaz iseniz ortalama 0,3 mm ile devam edin. Elbette yazdıracağınız obje 0,3 mm katman için uygunsa. Genelde bu tarz filamentler her obje veya tasarım istenildiği gibi detaylı düşük ayarlarda baskı alınamıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çözüm

cenksu

3D Kullanıcısı
13 Mar 2024
3
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM

Önerim 0,25 mm ve üstü katman ile test almanız olacaktır. Eğer ilk katmanda problem yaşamaz iseniz ortalama 0,3 mm ile devam edin. Elbette yazdıracağınız obje 0,3 mm katman için uygunsa. Genelde bu tarz filamentler her obje veya tasarım istenildiği gibi detaylı düşük ayarlarda baskı alınamıyor.
bilgilendirme için teşekkürler. Katman kalınlığı olarak 0,2mm denedim. Doğrusu porima ile bir görüşme yaptım onlarında önerisi katman kalınlığını arttırıp özellikle nozül olarak 0,6mm önerdirler. Mutfak eşyası basacağım için katman kalınlığını yükseltip kalitesini bozmak istemedim. Bununla ilgili bir içerikte görmediğim için sormak istedim belki farklı bir ayar ile baskı alabilirim diye düşünmüştüm :)

Büyük ihtimalle katman kalınlığını 0,3 çekip 0,6 nozüle gerek kalmadan baskı alabileceğimi düşünüyorum, yarın deneyeceğim sonuçları iletirim.

GeforceBravo Çevrimdışı

GeforceBravo

3D Moderatör
SMS Onaylı
3D Kullanıcısı
10 Mar 2024
35
1
8
Nozzle
0.4mm
bilgilendirme için teşekkürler. Katman kalınlığı olarak 0,2mm denedim. Doğrusu porima ile bir görüşme yaptım onlarında önerisi katman kalınlığını arttırıp özellikle nozül olarak 0,6mm önerdirler. Mutfak eşyası basacağım için katman kalınlığını yükseltip kalitesini bozmak istemedim. Bununla ilgili bir içerikte görmediğim için sormak istedim belki farklı bir ayar ile baskı alabilirim diye düşünmüştüm :)

Büyük ihtimalle katman kalınlığını 0,3 çekip 0,6 nozüle gerek kalmadan baskı alabileceğimi düşünüyorum, yarın deneyeceğim sonuçları iletirim.
aynen dediğiniz doğru:) basacağınız model ürün detaylı çıkıntılı değil ise kalın katmanda basıp kullanabilirsiniz.

0,3 mm katman ile denedikten sonra sonuçları iletirseniz diğer kullanıcılar içinde fikir olmuş olur.

cenksu

3D Kullanıcısı
13 Mar 2024
3
3
Yazıcı
ELEGOO
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
0,3mm katman kalınlığı ve 225 derece ile rahatlıkla baskı alabildim bu sefer :) bilgi vereyim dedim. 0,6mm nozüle gerek kalmadı sanırım. teşekkürler destekleriniz için.

admin3d Çevrimdışı

admin3d

Admin 3D
Yönetici
3D Master
3D Moderatör
SMS Onaylı
10 Mar 2024
12
1
3
Yazıcı
Bambu Lab
Nozzle
0.4mm
Yazıcı Türü
  1. FDM
  2. SLA
simli ve benzeri özel filamentler baştan başa zordur baskıları. Üreticinin önerdiği gibi 0,6 nozzle kullanmanız en sağlıklısı ve garantisi olacaktır.

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz.

Zevkine göre renk kombinasyonunu belirle

Gece/Gündüz modunu seç

Gece ve gündüz modlarından tarzınıza yada ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçerek kullana bilirsiniz.

Tam ekran yada dar ekran

Temanızın gövde büyüklüğünü sevkiniz, ihtiyacınıza göre dar yada geniş olarak kulana bilirsiniz.

Forum arkaplan resimleri

Forum arkaplanlarına eklenmiş olan resimlerinin kontrolü senin elinde, resimleri aç/kapat

Sidebar blogunu kapat/aç

Forumun kalabalığında kurtulmak için sidebar (kenar çubuğunu) açıp/kapatarak gereksiz kalabalıklardan kurtula bilirsiniz.

Yapışkan sidebar kapat/aç

Yapışkan sidebar ile sidebar alanını daha hızlı ve verimli kullanabilirsiniz.

Radius aç/kapat

Blok köşelerinde bulunan kıvrımları kapat/aç bu şekilde tarzını yansıt.

Foruma hoş geldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.